To wcale nie mężczyźni są większymi wzrokowcami

Panuje przekonanie, że mężczyźni oceniają głównie po wyglądzie, a kobiety opierają się w swoich ocenach na słowach, na poczuciu humoru i elokwencji potencjalnego partnera. Amerykańscy naukowcy w ostatnim czasie przeprowadzili ciekawe eksperymenty w oparciu o jeden z największych globalnych portali randkowych pragnąc ocenić, w jaki sposób osoby korzystające z portali randkowych oceniają zdjęcia profilowe potencjalnych partnerów i partnerek. Wyniki były bardziej niż zaskakujące.

Badanie było bardzo proste. Uczestnikom dano próbkę zdjęć ludzi przeciwnej płci z portalu i poproszono ich o ocenę w skali 1-5. Przewidywano, że panowie będą bardzo krytyczni, a panie raczej będą oceniać neutralnie. Wynik był dokładnie odwrotny. Panowie oceniali panie w sposób dający rozkład zbliżony do rozkładu Gaussa, a panie nie dość, że praktycznie nigdy nie dawały mężczyznom wysokich ocen, to rozkład ich punktacji był wykrzywiony potężnie w lewą stronę wykresu.

Badanie to odnosi się w sposób tylko pośredni do postawionej tezy, co nie zmienia jednak w niczym faktu, że panowie podchodzą do wyglądu potencjalnych partnerek w sposób niewspółmiernie bardziej wyrozumiały niż ma to miejsce w przypadku pań.

 

3 thoughts on “To wcale nie mężczyźni są większymi wzrokowcami

Dodaj komentarz