Priorytety i kompromisy

Poszukiwanie ideału, a jeszcze bardziej oczekiwanie ideału, to zazwyczaj największa bariera dla zbudowania związku. Większość z nas nie ma problemu z nawiązaniem wstępnej znajomości, ale już na kilku pierwszych krokach gubią się zupełnie, ponieważ oczekują rzeczy niemożliwych. Trzeba sobie wyznaczyć priorytety i poszukać zdrowych kompromisów pomiędzy różnymi wartościami, by mieć szansę na owocny związek.

Krystalicznie czyste ideały

Jaki powinien być mężczyzna? Powinien być w miarę przystojny i elegancki, musi się dobrze ubierać i wysławiać, powinien być zadbany i oczytany, zarobki powinien mieć dobre i pracę taką, którą można się pochwalić, a do tego powinien mieć wielkie pasje. Wspaniały mężczyzna. Ideał. Warto tylko zapytać się w tym momencie, kiedy taki mężczyzna znajdzie czas na kobietę, związek i jeszcze w przyszłości na dziecko? Jest to niemożliwe i jeśli nawet znajdzie się taki pakiet, można mieć pewność, że będzie się do niego dodatkiem, a nie partnerką.

Poważnym problemem jest też oczekiwanie, że partner taki naprawdę będzie. Na wstępie sprawdzi się jego dobra praca i prezencja, ale potem okaże się, że nie ma jakiejś wielkie pasji lub najbardziej ambitną lekturą w życiu potencjalnego męża jest program telewizyjny? Takiego nudziarza trzeba odrzucić. I zostać starą panną.

Co jest najważniejsze?

Poszukiwanie ideału charakteryzuje się zawsze gremialnym odrzucaniem niemal wszystkich potencjalnych partnerów, a potem, kiedy już nawet komuś da się szansę, natychmiastowe jest karanie go za to, że nie jest ideałem. Podstawowe pytanie, jakie tutaj należy sobie zadać jest o to, dlaczego właściwie szukamy takiego ideału? Chodzi oczywiście o to, by być z kimś możliwie dla nas najlepszym i najciekawszym, najbardziej zaradnym i zdolnym. Ideał nie będzie jednak nigdy idealnym partnerem.

Celem nadrzędnym powinno być właśnie poszukiwanie osoby, która będzie dla nas dobrym partnerem i która będzie dla nas dobra. To musi być nasz priorytet i w ten sposób musimy oceniać potencjalnych partnerów i partnerki. Osoby, które mają wypełnione życie, nie potrzebują żadnego dodatkowego w nim elementu.

Dlatego znacznie lepsze są osoby, które w swoim życiu obecnie trochę miejsca mają. Z kolei osoby spełniające się w pełni w pracy nie będą zainteresowane spełnianiem się na niwie rodzinnej lub zaniedbają w tym celu pracę i stracą status ideału. Nie można mieć wszystkiego, ale można mieć dobry związek.

3 thoughts on “Priorytety i kompromisy

Dodaj komentarz