Dlaczego zdradzamy?

Temat zdrady to zagadnienie wyjątkowo niewygodne i trudne. Jest to równocześnie zachowanie wyraźnie stygmatyzowane społecznie i wyjątkowo powszechne, ponieważ według różnych badań, zdradza około połowa osób w stałych związkach. Zdrady zdarzają się tylko jeden raz bądź częściej.

Najbardziej niepokojące badania wskazują, że aż 70% osób zdradzi na jakimś etapie swojego życia. Wiele zależy oczywiście od definicji zdrady, co nie zmienia w niczym faktu, że liczby te poważnie kontrastują z powszechnymi odczuciami wobec zdrady.

Definicja zdrady

Poszukiwanie definicji zdrady jest bardzo trudne, gdyż kluczowe jest tutaj poczucie bycia zdradzonym lub zdradzoną. Z psychologicznego punktu widzenia najczęściej podkreśla się konieczność współistnienia trzech elementów dla stwierdzenia zdrady: ukryty charakter relacji, więź emocjonalna oraz chemię na poziomie seksualnym.

Nie oznacza to, że dana osoba nie może się poczuć zdradzona z powodu wysłania przez partnera niedwuznacznej wiadomości tekstowej za pośrednictwem popularnego portalu randkowego lub obejrzenia przez partnerkę filmu porno.

Mężczyźni mają tendencję do bagatelizowania swoich relacji opartych na budowaniu związku emocjonalnego, choćby poprzez niewinne randki internetowe, a mocno akcentują zdradę w wydaniu fizycznym. Z kolei kobiety znacznie bardziej martwią się o „kogoś na boku”, a w mniejszym stopniu przeszkadzają im ich własne przygody czysto fizyczne.

Źródło zdrady

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródło zdrady jest wyjątkowo trudne, ponieważ z doświadczeń psychologów zajmujących się terapią par wynika, iż praktycznie nigdy nie jest to wynik pojedynczego czynnika czy zjawisk. Proces radzenia sobie ze zdradą jest trudny i nie każdy związek potrafi przez to przejść.

Duży odsetek par, w których doszło do zdrady zdefiniowanej w oparciu o trzy przywołane powyżej czynniki, rozpada się natychmiast i nie są podejmowane żadne próby naprawy związku. Taka zdrada uniemożliwia dalsze bycie razem. W innych przypadkach, nawet pomimo zdrady, a częściej w efekcie innego zachowania wywołującego poczucie zdrady, próby naprawy związku natrafiają na wiele nieuświadomionych aspektów składających się na bodziec do zdrady.

W przypadku wielu zdrad pełne uzasadnienie ich popełnienia nigdy nie zostanie odkryte. Jest to zawsze konsekwencja różnego rodzaju zjawisk zachodzących w ramach związku i niewystarczającego zaspokajania potrzeb jednej, a częściej obu stron relacji damsko-męskiej.

3 thoughts on “Dlaczego zdradzamy?

Dodaj komentarz